Mac macOS

El Capitan güncellemesi yarın çıkıyor

Apple, WWDC 2015’te tanıttığı El Capitan güncellemesini daha önce açıkladığı gibi yarın ücretsiz olarak yayınlayacak. El Capitan güncellemesini destekleyen Mac’lerin listesi şöyle:

 • iMac (2007 ortası veya daha yenisi)
 • MacBook
  • 13-inç Alüminyum, 2008 sonu
  • 13-inç, 2009 başı veya daha yenisi
 • MacBook Pro
  • 13-inç, 2009 ortası veya daha yenisi
  • 15-inç, 2007 ortası veya daha yenisi
  • 17-inç, 2007 sonu veya daha yenisi
 • MacBook Air (2008 sonu veya daha yenisi)
 • Mac mini (2009 başı veya daha yenisi)
 • Mac Pro (2008 başı veya daha yenisi)
 • Xserve (2009 başı)

Apple’ın El Capitan güncellemesi hakkında yayınladığı basın açıklaması şöyle:

OS X El Capitan ‪Yarın Ücretsiz Güncelleme Olarak Çıkıyor

Mükemmelleştirilmiş Deneyim ve Geliştirilmiş Performans Sayesinde, Mac’iniz Her Zamankinden Daha İyi

CUPERTINO, California — 29 Eylül, 2015 — Apple bugün, dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sisteminin en yeni sürümü olan OS X El Capitan’ın, Mac kullanıcıları için ‪ 30 Eylül Çarşamba günü ücretsiz güncelleme olarak çıkacağını duyurdu. Temelinde OS X Yosemite’nin çığır açan özellikleri ve muhteşem tasarımı bulunan El Capitan, pencere yönetimi konusundaki güncellemeler, yerleşik uygulamalar, Spotlight araması ve uygulamaları açma ve uygulamalar arasında geçiş yapma, PDF’leri açma ve mail’lere erişme gibi her gün yaptığınız aktiviteleri daha hızlı ve duyarlı hale getiren performans geliştirmeleriyle Mac deneyimini rafine hale getiriyor.

“İnsanlar Mac’lerini kullanmaya bayılıyor, bunun en büyük sebeplerinden biri de OS X’in gücü ve kullanım kolaylığı,” diyen Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi şöyle devam etti: “El Capitan, Mac deneyimini rafine ediyor ve büyük farklar yaratan çok sayıda küçük yolla performansı artırıyor. OS X beta programımızın ardından aldığımız geri bildirim inanılmaz olumluydu. Müşterilerimizin El Capitan ile Mac’lerini daha da fazla seveceklerini düşünüyoruz.”

Mac Deneyimi’ndeki Geliştirmeler

El Capitan, Mac’inizle en çok yaptığınız şeylerin daha basit ve akıllı yollarını sunar. Kullanımı kolay Mission Control, Mac’inizde açık olan her şeyi görmenizi ve organize etmenizi daha da kolaylaştırır. Mission Control, tek bir kaydırma hareketiyle, tüm pencerelerinizi tek bir katmanda düzenler, böylece, ihtiyacınız olan pencereyi daha hızlı bulabilirsiniz. Masaüstünüz kalabalıklaştığında, işlerinizi daha geniş bir alanda yapabilmek için pencerelerden birini ekranınızın üst kısmına taşıyarak yeni bir alan yaratmanız yeterli. Ayrıca, yeni Split View özelliği, iki uygulama penceresini otomatik olarak tam ekranda yan yana getirir, bu sayede dikkatiniz dağılmadan aynı anda iki uygulamayla da çalışabilirsiniz.

Spotlight, El Capitan’da daha da akıllı. Şimdi Spotlight aramasını kullanarak hisse senedi fiyatlarını, hava durumunu ve hava tahminlerini, spor karşılaşmalarının sonuçlarını, programlarını ve pozisyonları, hatta sporcularla ilgili bilgileri kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda, Spotlight ile, aradığınız dosyayı bulmak için konuşma dili ile arama yapabilirsiniz. “Harrison’ın Nisan ayında gönderdiği mail” veya “dün hazırladığım sunum” gibi ifadeler yazdığınızda, Spotlight tam olarak aradığınız şeyi bulmanıza yardımcı olur. Daha fazla sonuç görüntülemek isterseniz Spotlight penceresini yeniden boyutlandırabilir veya masaüstünüzde herhangi bir konuma taşıyabilirsiniz.

OS X’teki yerleşik uygulamalar, El Capitan’da daha da iyi. Safari’de, favori web sitelerinizi açık ve aktif halde tutabilmeyi sağlayan İğnelenmiş Siteler özelliği ve herhangi bir sekmeden tarayıcı sesini hızlıca kapatmaya yarayan yeni sessize alma düğmesi bulunuyor. Mail uygulaması, Mail mesajlarındaki isim veya etkinlikleri tanıyarak, bunları tek bir tıklamayla kişilerinize veya takviminize eklemenizi öneren Akıllı Öneriler özelliğini sunuyor. Üstelik, tıpkı iOS’ta olduğu gibi, kaydırarak mesajları silebiliyor, Mail tam ekran modundayken birden çok mail arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Fotoğraflar’da konumları düzenleyebiliyor, tanımları toplu olarak değiştirebiliyor, albümlerinizi tarihe veya başlığa göre sıralayabiliyor ve favori geliştiricilerinizin üçüncü taraf düzenleme eklentileriyle,düzenlemeyi bir adım öteye taşıyabiliyorsunuz.

El Capitan; fotoğrafları, PDF’leri, videoları ve diğer dosyaları notların içerisine sürükleyip bırakabilmenize veya Paylaş menüsünü kullanarak, doğrudan başka uygulamalardan Safari web bağlantıları veya Harita konumları gibi içerikleri ekleyebilmenize imkan veren, yepyeni Notlar uygulamasına sahip. Kolayca oluşturulabilen kontrol listeleri, yapılması gereken önemli şeyleri takip edebilmenize yardımcı olurken, yeni İlişik Tarayıcı ilişiklerinizi tek bir sade görünümde organize ederek, aradıklarınızı bulmanızı kolaylaştırıyor. iCloud sayesinde notlarınız her zaman eşzamanlanıyor, böylece, bir cihazda not oluşturup düzenleyebiliyor veya aynı notu diğer cihazlarda kullanabiliyorsunuz.

Sistem Performansında Yapılan Geliştirmeler

OS X El Capitan, sistem performansını Mac’in her noktasında artırır, her gün yaptığınız şeylerin çoğunu daha hızlı ve duyarlı hale getirir. Apple’ın çığır açan grafik teknolojisi Metal, Core Animation ve Core Graphics’i hızlandırarak, sistem seviyesinde görüntü işlemeyi yüzde 50’ye kadar artırır ve böylece günlük olarak kullandığınız uygulamalarda daha hızlı grafik performansı sunar.* Metal aynı zamanda CPU ve GPU’nuzdan da tam olarak faydalanarak, 10 kata kadar daha hızlı çizim eğrisi performansıyla oyunlarda ve profesyonel uygulamalarda daha zengin ve akıcı bir deneyim sunar.*

El Capitan aynı zamanda, ekranda okunabilirliği keskinleştiren, muhteşem bir tasarımla 50.000 adet karaktere sahip Çince (hem Geleneksel hem de Basitleştirilmiş) sistem fontu da dahil olmak üzere, geliştirilmiş uluslararası dil desteği sunuyor. Çince klavye giriş yöntemleri şimdi düzenli olarak güncellenen kelime listelerine ve daha akıllı aday penceresine sahip. El Capitan, Hiragana’yı otomatik olarak yazılı Japoncaya çevirerek ve dönüştürülen kelimeleri tek tek seçme ve onaylama ihtiyacını azaltarak, Japonca metin girişini daha hızlı hale getiriyor. Üstelik şimdi, dört yeni Japonca yazı tipini kullanarak, belgeleriniz için mükemmel fontu seçebilirsiniz.

Fiyat ve Bulunabilirlik

OS X El Capitan ‪30 Eylül Çarşamba gününden itibaren Mac App Store’dan ücretsiz güncelleme olarak indirilebilir. El Capitan, 2009’da üretilen Mac’ler ve daha yeni modellerinin yanı sıra 2007 ve 2008’de üretilen bazı modelleri destekler.

*Testler Apple tarafından Ağustos 2015’te 128 GB flash depolama ve 8 GB RAM’e sahip 2.7 GHz Intel Core i5 tabanlı 13 inç MacBook Pro sistemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Testler OS X v10.11’in ön sürümü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tüm özellikler her aygıtta kullanılamayabilir. Performans; sistem yapılandırması, uygulamaların iş yükü ve diğer faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilir.

%d blogcu bunu beğendi: