iPhone

iPhone 11’e genel bakış

Apple, 10 Eylül’de iPhone XR’nin ardılı olarak konumlandırdığı iPhone 11’i tanıttı. iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max ile karşılaştırıldığında iPhone 11 fiyatı ve özellikleriyle daha fazla kullanıcıya hitap etmekte. Her yıl olduğu gibi yeni modeller kameralarının yetenekleriyle öne çıkıyor.

Tasarım

iPhone 11 ile iPhone XR tasarım konusunda çok küçük farklara sahip. iPhone 11 geçen yıl tanıtılan iPhone XR ile aynı boyutlara ve ağırlığa sahip. Geçen seneki cam ve alüminyum tasarım bu sene de aynı şekilde kullanılmakta.

iPhone 11’de iPhone XR’deki mavi ve mercan renk seçeneklerinin yerine mor ve yeşil renk seçenekleri sunulmakta. Beyaz ve siyah renk seçenekleri olduğu gibi korunurken sarı ve kırmızı seçeneklerinin tonlarının geçen yıla göre farklı olduğu görülüyor.

iPhone 11’in tasarımının farklı olduğu noktaların başında kamera çıkıntısı geliyor. Tek kameraya sahip olan iPhone XR’nin aksine iPhone 11’de iki kamera bulunuyor ve bu kameralar, mikrofon ve flaş iPhone 11 Pro’dakine benzer bir kare çıkıntı üzerinde yer alıyor.

iPhone 11’de kamera çıkıntısı da dahil arka yüzeyi tek parça cam levhadan işlenerek üretilmekte. Apple, iPhone 11’de kullanılan ön ve arka camların bir akıllı telefondaki en dayanıklı camlar olduğunu söylüyor.

iPhone 11’in maksimum 2 metre derinlikte 30 dakikaya kadar suya dayanıklı olduğu belirtiliyor, bu değer iPhone XR için 1 metre. Bu değerler sırasıyla IP68 ve IP67 derecelerine denk geliyor.

iPhone 11 uzamsal ses ve Dolby Atmos desteğine de sahip. Bu sayede yalnızca telefonun hoparlörleriyle bile daha etkileyici bir deneyim sunuyor.

Ekran

iPhone 11, iPhone XR’da olduğu gibi Apple’ın Liquid Retina HD ekran adını verdiği LCD ekranı kullanıyor. Ekran boyutu bu yıl da 6.1 inç ve aynı 1792 x 828 çözünürlüğüne sahip.

Uyandırmak için dokun, True Tone ve Haptic Touch gibi özellikler olduğu gibi korunuyor. Ayrıca ekranın kontrast ve parlaklık değerleri de iPhone XR ile aynı.

A13 Bionic

iPhone 11’de üçüncü nesil Neural Engine’e sahip A13 Bionic çipi bulunuyor. Her yıl olduğu gibi Apple’ın yeni tanıttığı çip akıllı telefonlardaki en hızlı çip olma özelliğini taşıyor.

A13 çipi 64 bit Fusion mimarisine sahip, yani iPhone 7’den beri olduğu gibi performans çekirdeklerine ve verimlilik çekirdeklerine sahip. Karmaşık işlemlerde performans çekirdekleri kullanılırken gündelik işlemlerde verimlilik çekirdekleri kullanılarak pil ömrünün uzaması sağlanıyor.

İşlemcinin iki adet performans çekirdeği A12 ile karşılaştırıldığında %20’ye kadar daha hızlı ve %30’a kadar daha az güç kullanıyor. Dört adet verimlilik çekirdeği de %20’ye kadar daha hızlı ve %25’e kadar daha az güç kullanıyor. A13’ün GPU bileşeni de A12’ye göre %20’ye kadar daha hızlı ve %40’a kadar daha az güç kullanıyor.

A13’teki üçüncü nesil Neural Engine sayesinde kamera, Face ID ve AR uygulamaları konusunda işlemler daha çabuk gerçekleştiriliyor.

Bunların dışında iPhone 11’de ardılı olduğu iPhone XR’ın 3 GB RAM’inin aksine 4 GB RAM bulunuyor.

Kamera

Her yıl olduğu gibi yeni iPhone’ların en çok öne çıkan özelliği bu yıl da kameraları oldu. iPhone 11 TrueDepth kamera, Geniş açılı kamera ve yeni eklenen Ultra Geniş açılı kameraların tümünde önemli yenilikler içeriyor.

TrueDepth

iPhone X’un tanıtılmasıyla birlikte ön kameranın yerini alan ve Face ID için gerekli bileşenleri barındıran TrueDepth kamera iPhone 11’de de ekranın tepesinde bir çentik olarak yer alıyor.

iPhone 11’in TrueDepth kamerası iPhone XR’deki 7 MP’den 12 MP’e çıkarıldı. Yeni nesil Akıllı HDR ve ağır çekim video desteği kazanan TrueDepth kamera 4K için sinematik video stabilizasyonu, 4K saniyede 60 kare video kaydı özelliklerine de kavuştu.

Ayrıca iPhone 11 yenilenen TrueDepth kamerası ve A13 Bionic çipi sayesinde önceki nesil cihazlara göre %30’a kadar daha hızlı Face ID’ye sahip.

Geniş

Geçen yılki iPhone XR’de bulunan tek arka kamera olan geniş açı kamera iPhone 11’de çeşitli yeniliklerle yer alıyor. Saniyede 60 kare videolarda da genişletilmiş dinamik aralık desteğine kavuşan geniş açılı kamera %100 Focus Pixels özelliği sayesinde Gece Modu desteği sunuyor.

Ultra Geniş

Apple, bu yıl iPhone 11 ve iPhone 11 Pro modellerine ultra geniş açılı yeni bir lens ekledi. ƒ/2.4 diyaframa sahip bu kamera geniş açılı ana kameraya göre 2 kat optik uzaklaştırma sağlıyor ve bu sayede kadraja sığdırılan alan dört kat daha geniş oluyor. Ultra geniş açılı kamera 120 derecelik bir görüş açısı sunuyor.

Fotoğraf

iPhone 11 modellerinde fotoğraf konusunda kamera özelliklerinde yapılan iyileştirmelerin dışında yazılımsal iyileştirmeler de önemli yenilikler sunulmasını sağlıyor.

Portre Modu

iPhone 11’deki iki kameraya sahip arka kamera sistemi sayesinde portre modu iPhone XR’nin aksine sadece insanlarla sınırlı değil. iPhone XR’de tamamen yazılımsal olarak gerçekleştirilen portre modu, iPhone 11’deki çift arka kamera sayesinde daha fazla şeyle ve daha iyi çalışıyor.

iPhone 11’de portre modu iPhone XR’deki Doğal, Stüdyo ve Kontur portre ışığı efektlerine ek olarak Sahne, Sahne Mono, High-Key Mono portre ışığı efektlerini de destekliyor.

Gece Modu

iPhone 11 ve iPhone 11 Pro’nun geniş açılı ana kamerasında bulunan %100 Focus Pixels özelliği sayesinde kullanılabilir olan Gece Modu bu yılın önemli yeniliklerinden.

Apple’ın rakiplerinin bir süredir benzerlerini geliştirdiği bu mod diğerlerinden farklı olarak ayrı bi mod olarak sunulmak yerine ortam ışığına ve cihazın sarsıntısına göre otomatik olarak aktif olabilecek. Gece modunu otomatik olarak kullanmanın dışında istediğiniz süreye ayarlayabiliyor ya da kullanmak istemezseniz kapatabiliyorsunuz.

Gece modu optik görüntü stabilizasyonunu kullanarak kameranın birden fazla fotoğraf çekmesi ve bunun ardından A13 çipi sayesinde bu görüntülerin birleştirilip renklerin ve kontrastın ayarlanmasıyla daha net ve doğallığını koruyan bir fotoğraf sunabiliyor.

Akıllı HDR

Yeni nesil Akıllı HDR ile iPhone 11 fotoğraflarda insanları algılayıp HDR uygularken fotoğraftaki diğer öğelerden farklı işlemler uyguluyor ve yüzün doğal görünümünü bozmuyor.

Video

iPhone 11 video konusunda da önemli yenilikler barındırıyor. Cihazın bütün kameraları 4K saniyede 60 kare video çekme yeteneğine sahip. Saniyede 60 kare videolarda da genişletilmiş dinamik aralık özelliğine sahip olan iPhone 11’in yalnızca geniş açılı ana kamerası videolarda optik görüntü stabilizasyonuna sahip.

QuickTake

iPhone 11 ve iPhone 11 Pro’da sunulan QuickTake özelliği kamera uygulamasının fotoğraf modundayken deklanşöre basılı tutarak video moduna geçmeye gerek kalmadan video çekebilmeyi mümkün kılıyor.

Ağır Çekim

Arka kameraların ağır çekim modu desteğine ek olarak iPhone 11 ve iPhone 11 Pro modellerinde TrueDepth kameraya da saniyede 120 kareye kadar ağır çekim video çekme desteği geldi. Apple ön kamerayla çekilen bu videolara “Selfie” sözcüğünden türettiği “Slofie” adını verdi.

Audio Zoom

iPhone 11 ve iPhone 11 Pro video modunda işitsel yakınlaştırma özelliğine sahip. Bu sayede iPhone 11 kameranın yöneltildiği ve yakınlaştırma yaptığınız alandaki sesleri artırıp diğer sesleri azaltıyor.

Pil Ömrü

iPhone 11 geçen yılın en uzun pil ömrüne sahip iPhone’u olan iPhone XR’den 1 saat daha uzun pil ömrü vadediyor. iPhone XR’deki 2942 mAh kapasiteli pile karşılık iPhone 11 3110 mAh kapasitesinde bir pile sahip.

iPhone 11 geçen yıllardaki modeller gibi hızlı şarj teknolojisini desteklemekte. Hızlı şarjdan faydalanmak için kutudan çıkan 5 W şarj adaptörü yerine ayrı satılan 18 W şarj adaptörünü kullanmak gerekiyor. Hızlı şarj ile 30 dakikada %50’ye kadar şarj imkanı sunuluyor.

iPhone 11 Qi teknolojisini kullanan 5 W veya 7.5 W kablosuz şarj aletlerinin destekliyor.

Kablosuz Bağlantı

iPhone 11 geçen yıl olduğu gibi nano SIM ve eSIM özellikleri sayesinde çift SIM desteği sunuyor. Maalesef eSIM hala ülkemizde kullanılamıyor.

iPhone 11 ile bu yıl Gigabit LTE desteği geldi, ancak 5G desteği henüz bulunmuyor. iPhone 11 modellerinde yeni nesil Wi-Fi 6 (802.11ax) desteği bulunuyor.

Bunlara ek olarak iPhone 11 U1 ultra geniş bant çipine sahip. Bu çip ile U1 çipine sahip cihazların yeri tam olarak tespit edilebiliyor. Şu anda bu çip yalnızca AirDrop dosya paylaşımı sırasında cihazın doğrultulduğu U1 çipli iPhone’u öne çıkarmak için kullanılıyor.

Fiyat

iPhone 11 modellerinin Türkiye fiyatları henüz açıklanmadı ama ABD fiyatları ve kapasite seçenekleri şöyle:

64 GB $699
128 GB $749
256 GB $849