iPad

8. nesil iPad söylentileri devam ediyor

Apple ile ilgili sızıntılar paylaşan bir Twitter hesabı da sekizinci nesil iPad modeliyle ilgili çeşitli bilgiler paylaştı.

Depolama seçenekleri

Bu hesabın daha önce Ming-Chi Kuo ve L0vetodream tarafından yapılan paylaşımlara ek olarak verdiği bilgi sekizinci nesil iPad’lerin de mevcut iPad Air’daki gibi en az 64 GB depolama alanına sahip olacağı.

Şu anda yedinci nesil iPad 32 GB ve 128 GB depolama seçenekleriyle satılıyor. iPad Air ise 64 GB ve 256 GB kapasite seçeneklerine sahip. iPad Pro modellerinde de 128 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB olmak üzere hem daha fazla minimum depolama hem de daha fazla seçenek bulunuyor.

8. nesil iPad’de de büyük ihtimalle 64 GB ve 256 GB olmak üzere iPad Air’daki iki depolama seçeneği kullanılacaktır.

Ekran boyutu

Yeni iPad modelinin ekran boyutuyla ilgili Ming-Chi Kuo tarafından daha önce verilen bilgi kullanılıyor. Kuo 10.8 inç ekran boyutuna sahip bir iPad modelinin geleceğini söylemişti, bunun ucuz iPad mi yoksa iPad Air mı olacağını belirsiz bırakan Kuo’nun sözleri çoğunluk tarafından iPad Air olarak algılanmıştı. Bu sızıntıda ise 10.8 inç ekranın 8. nesil iPad’de karşımıza çıkacağı söyleniyor.

Çip

Sekizinci nesil iPad modelinin kullanacağı çipin A12 Bionic olacağı L0vetodream tarafından daha önce de öne sürülmüştü. Bu sızıntıda da aynı şekilde 8. nesil iPad’in A12 çipini kullanacağı belirtiliyor.

Şu anda iPhone’larda A13, iPad Pro’larda A12Z ve iPad Air’da A12 çiplerinin kullanıldığını göz önünde bulundurursak bu aygıtların daha iyi çiplere geçmesiyle birlikte 8. nesil iPad’de A12 çipi kullanılması gayet mantıklı.

Ne zaman çıkacak?

Bu sızıntıda çıkış tarihiyle ilgili bir bilgi verilmese de yeni iPad modelinin Ekim 2020 gibi çıkacağı söylentileri dolaşıyor. iPhone 12 modellerinin tanıtılacağı etkinlikte 8. nesil iPad ve 4. nesil iPad Air modellerinin tanıtılması da olası.

Fiyatı ne kadar olacak?

Şu anda en ucuz iPad modeli konumunda olan 7. nesil iPad gibi 8. nesil iPad modelinde de $329’lık fiyat korunacaktır. Türkiye’de mevcut model 2499 TL’ye satılıyor.

4. nesil iPad Air

Peki 10.8 inç ekran boyutlu iPad modeli 8. nesil iPad olacaksa bu 4. nesil iPad Air için ne anlama geliyor?

Şu anda 7. nesil iPad ve 3. nesil iPad Air modelleri 2017 yılında tanıtılan 10.5 inç iPad Pro modeliyle aynı kasayı kullanıyor, ancak aralarında kamera, hoparlör ve ekran gibi bazı farklılıklar bulunuyor. Sekizinci nesil iPad 10.8 inç ekrana sahip olacaksa yine böyle bir senaryo ile karşılaşabiliriz.

2018 yılında karşımıza çıkan yeni iPad Pro tasarımına sahip 11 inç iPad Pro modeliyle aynı kasayı kullanan 4. nesil iPad Air ve 8. nesil iPad modelleri çeşitli farklarla yine kendi fiyat aralıklarında kalabilirler. Örneğin, 4. nesil iPad Air 11 inç tam lamine ekranı kullanırken 8. nesil iPad aynı kasada lamine edilmemiş 10.8 inç ekrana sahip olabilir.

Ekim 2018’de yeni tasarıma sahip iPad Pro modelleri tanıtılana kadar iPad, iPad Air ve iPad Pro modellerinin aynı tasarım dilini kullandığını hatırlarsak bu yılın sonlarına doğru bütün iPad ailesinin tekrar benzer tasarımlara sahip olması şaşırtıcı olmaz.

2 yorum

  1. Parayı biriktirdim çıkmasını bekliyorum 🙁 Ah be Apple bir kere de şu tanıttığın ürünlerini hemen çıkarsan…

Yorumlar kapalı.