Apple Watch iOS iPad iPhone macOS tvOS watchOS

Apple’ın bahar etkinliği saat kaçta?

let_us_loop_you_in

Geçen sene olduğu gibi bu sene de Apple’ın bahar etkinliği ABD ve Türkiye’nin yaz saati uygulamasına geçtikleri tarihlerin arasına denk geliyor. Bu sebeple Türkiye’deki çoğu kişi TSİ 19.00’da başlayacak etkinliğin saatini yanlış hesaplamakta.

Apple’ın 21 Mart Pazartesi düzenleyeceği “Let us loop you in.” sloganına sahip etkinlik ABD’nin yaz saati uygulamasına geçmesi, Türkiye’nin ise ay sonunda geçecek olması sebebiyle Türkiye saati ile 20.00 yerine 19.00’da başlayacak.

Bu etkinlikte yeni bir 4 inç iPhone tanıtılması bekleniyor. iPhone 6s’ye yakın özelliklere sahip olacağı düşünülen bu iPhone’un isminin iPhone SE olacağı söylenmekte. Özellik açısından iPhone 6s ile arasındaki en büyük farkın 3D Touch özelliğinin bulunmaması olacağı düşünülüyor. Cihazın fiyatının ₺1800-₺2200 aralığında olacağı ve iPhone 5s’nin fiyatının ucuzlayarak satışının sürdürüleceği şeklinde iddialar da bulunmakta.

Geçtiğimiz sonbaharda göremediğimiz yeni bir 9.7 inç iPad’in de bu etkinlikte karşımıza çıkmasını bekliyoruz. İlk başlarda iPad Air 3 adıyla beklediğimiz bu cihazın A9X çipi, 4 GB RAM, 4 hoparlörlü ses sistemi, Smart Connector ve Apple Pencil desteği gibi özelliklere sahip olması beklenmekte ve bu sebeple iPad Air 3 yerine 9.7 inç iPad Pro olarak isimlendirilebileceği konuşulmakta. Bu iPad’in de 3D Touch özelliğinden mahrum kalacağı düşünülüyor.

Sonbaharda yenilenmesi beklenen Apple Watch için ise bu etkinlikte yeni kayışlar görmeyi bekliyoruz. Bu kayışların başında uzay siyahı Milano Loop ve NATO kayışlar gelmekte.

Şu anda test süreci devam eden OS X 10.11.4, iOS 9.3, tvOS 9.2 ve watchOS 2.2 güncellemelerinin de çıkış tarihlerinin bu etkinlikte duyurulması bekleniyor.

Yeni Mac bekleyenler için şu anda herhangi bir sızıntı yok. MacBook, MacBook Air, MacBook Pro, Mac mini ve Mac Pro modellerinin hepsinin güncellenmesi bekleniyor, fakat bunun sene içine yayılmış bir şekilde gerçekleşeceğini söyleyenler de var. Bu konuda tek yapabileceğimiz bekleyip görmek.