Apple TV Apple Watch iOS iPad iPhone macOS tvOS watchOS

Eski Apple TV’ler için Apple Etkinlikleri kanalı eklendi

apple_events

Apple, canlı yayınladığı her etkinlikten önce olduğu gibi yarınki etkinliği izlemek isteyen 2. ve 3. nesil Apple TV sahipleri için Apple Etkinlikleri kanalını ekledi. Bu kanal sayesinde 21 Mart TSİ 19.00’da başlayacak olan Apple Özel Etkinliğini canlı izleyebilir, bunun yanında eski etkinlikleri de tekrar izleyebilirsiniz. Maalesef etkinlikler için Türkçe altyazı seçeneği bulunmuyor.

Eğer canlı yayını 2. veya 3. nesil Apple TV ile takip etmeyecekseniz en az iOS 7.0 yüklü iPhone, iPad veya iPod touch cihazlarından Safari ile, en az OS X 10.8.5 yüklü Mac’lerden en az Safari 6.0.5 ile, Windows 10 yüklü PC’lerden Microsoft Edge ile apple.com üzerinden, ayrıca Apple Etkinlikleri uygulamasıyla 4. nesil Apple TV ile de canlı yayın izlenebilir.

21 Mart’ta düzenlenecek etkinlikte yeni bir 4 inç iPhone tanıtılması bekleniyor. iPhone 6s’ye yakın özelliklere sahip olacağı düşünülen bu iPhone’un isminin iPhone SE olacağı söylenmekte. Özellik açısından iPhone 6s ile arasındaki en büyük farkın 3D Touch özelliğinin bulunmaması olacağı düşünülüyor. Cihazın fiyatının ₺1800-₺2200 aralığında olacağı ve iPhone 5s’nin fiyatının ucuzlayarak satışının sürdürüleceği şeklinde iddialar da bulunmakta.

Geçtiğimiz sonbaharda göremediğimiz yeni bir 9.7 inç iPad’in de bu etkinlikte karşımıza çıkmasını bekliyoruz. İlk başlarda iPad Air 3 adıyla beklediğimiz bu cihazın A9X çipi, 4 GB RAM, 4 hoparlörlü ses sistemi, Smart Connector ve Apple Pencil desteği gibi özelliklere sahip olması beklenmekte ve bu sebeple iPad Air 3 yerine 9.7 inç iPad Pro olarak isimlendirilebileceği konuşulmakta. Bu iPad’in de 3D Touch özelliğinden mahrum kalacağı düşünülüyor.

Sonbaharda yenilenmesi beklenen Apple Watch için ise bu etkinlikte yeni kayışlar görmeyi bekliyoruz. Bu kayışların başında uzay siyahı Milano Loop ve NATO kayışlar gelmekte.

Şu anda test süreci devam eden OS X 10.11.4, iOS 9.3, tvOS 9.2 ve watchOS 2.2 güncellemelerinin de çıkış tarihlerinin bu etkinlikte duyurulması bekleniyor.

Yeni Mac bekleyenler için şu anda herhangi bir sızıntı yok. MacBook, MacBook Air, MacBook Pro, Mac mini ve Mac Pro modellerinin hepsinin güncellenmesi bekleniyor, fakat bunun sene içine yayılmış bir şekilde gerçekleşeceğini söyleyenler de var. Bu konuda tek yapabileceğimiz bekleyip görmek.