iOS 9

WWDC 2015’te tanıtılan iOS 9, daha iyi yerleşik uygulamalar, gelişmiş iPad desteği, daha akıllı ve gelişmiş performansa sahip bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Uygulamalar

iOS cihazlarının en çok kullanılan özellikleri olan yerleşik uygulamalarda iOS 9 ile birçok değişiklik göreceğiz. Bu uygulamalardan öne çıkanlar Gazetelik uygulamasının yerini alacak yeni Haberler uygulaması, Notlar, Harita ve iCloud Drive.


Gazetelik uygulaması, özellikle ülkemizde, isteneni verememişti ve dergi ve gazete uygulamalarının içine sıkıştığı bir klasör olmaktan öteye gidememişti. iOS 9 ile Apple Gazetelikten vazgeçiyor ve yeni Haberler uygulamasıyla karşımıza çıkıyor.

Haberler uygulaması takip ettiğiniz haber kaynaklarına ve ilgi alanlarınıza göre okumak isteyeceğiniz yazıları tek yerde toplayacak ve tasarımsal anlamda öne çıkacak bir uygulama. Etkileşimde bulunabileceğiniz, fotoğraflarla, videolarla ve animasyonlarla zenginleştirilmiş, hem iPhone hem de iPad’e göre hazırlanmış yazılarla kullanıcı deneyimi ön plana çıkarılıyor.

Uygulamanın içeriği büyük haber şirketlerinden kişisel bloglara kadar irili ufaklı bir çok kaynaktan sağlanacak. Seçtiğiniz haber kaynakları ve ilgi alanlarınızın yanı sıra siz yazıları okudukça uygulama size akıllı önerilerde de bulunacak.

Haberler uygulamasında okuduğunuz yazıları istediğiniz şekilde paylaşabileceğiniz gibi çevrimdışıyken okumak için kaydedebileceksiniz.

Bu yeni uygulama şimdilik yalnızca İngilizce dilini destekleyecek ve ABD, Avustralya ve Birleşik Krallık’ta bulunan kullanıcılara sunulacak.


Notlar uygulaması iOS 9’da adeta baştan aşağı yenilenecek. Notlarınıza kolaylıkla yapılacaklar listesi, fotoğraf, harita, URL gibi öğeler ekleyebilecek, hatta çizim yaparak not alabileceksiniz.

Birçok kişi tarafından en beğenilen yenilik ise diğer uygulamalardan paylaş butonunu kullanarak direkt olarak not oluşturulabilinecek olması. Bu sayede ister internette geziniyor olun, ister haritada bir konuma bakıyor olun, bunları kolaylıkla notlarınıza ekleyebileceksiniz.

Her iOS güncellemesiyle mevcut notlar biraz daha sönükleşirken bu zenginleştirilmiş özellikler uygulamanın kullanım oranını ve sıklığını arttıracak gibi duruyor.


Harita uygulaması iOS 9 ile toplu taşıma desteğine kavuşuyor. Yeni toplu taşıma görünümü metro, otobüs, tren, vapur hatlarını, istasyonları, iskeleleri ve durakları gösterecek. Yalnızca belli şehirlerde kullanılabilir olacak bu yeni görünüm yavaş yavaş bütün şehirlere yayılacaktır.

Haritalara gelecek toplu taşıma görünümüyle birlikte yol tarifleri de toplu taşıma desteğine  kavuşuyor. Desteklenen şehirlerde aldığınız yol tariflerinde toplu taşıma seçeneğini de görebileceksiniz.

Toplu taşıma özellikleri şimdilik yalnızca ABD (Baltimore, Philadelphia, Washington DC, Chicago, San Francisco, New York), İngiltere (Londra), Kanada (Toronto), Meksika (Meksiko) ve Çin’de kullanılabilecek.


iOS 9 ile gelecek iCloud Drive uygulaması ile artık iCloud’daki dosyalarımıza direkt erişebileceğiz. Şimdiye kadar iOS cihazlarımızdan iCloud’da bulunan dosyalarımıza erişmek için öncelikle iCloud Drive desteği olan ilgili uygulmaları açmamız gerekiyordu. iOS 9 ile gelen bu yeni uygulama sayesinde iCloud Drive deneyimi daha hızlı ve daha tanıdık olacak.


iPad

iOS 9 ile en önemli yeniliklerden bazıları iPad’e geliyor. iPad’e özel bu yenilikler Slide Over, Split View, Resim İçinde Resim ve yeni klavye özellikleri.


 

Slide Over bulunduğunuz uygulamayı kapatmadan diğer uygulamalara gözatabilmeyi sağlayacak bir özellik. Bulunduğunuz uygulamanın üstüne açılan bu uygulamayı kaydırarak kapatıp kaldığınız yere dönebilirsiniz. Slide Over destekleyecek cihazlar iPad Air, iPad Air 2, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Pro.


Split View özelliği Slide Over’ın aksine yan yana iki uygulamayı da aynı anda kullanabilmeye olanak sağlayacak. Bellek kullanımını arttıracak olan bu özelliği en az 2 GB RAM’e sahip iPad’ler destekleyecek. Bu cihazlar şu anda iPad Air 2, iPad Pro, iPad mini 4.


Resim İçinde Resim özelliği ile artık FaceTime görüşmeleri ve izlediğimiz videolar bölünmeden başka uygulamalara göz atabileceğiz. Bu özellik iPad Air, iPad Air 2, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Pro tarafından desteklenecek.


iOS 9 ile iPad’in klavyesi gelişecek ve harici klavye desteği de artacak. iOS 9 ile iki parmağınızı ekranın herhangi bir yerinde hareket ettirerek metin seçimi yapılabilecek. iPad klavyesine eklenen yeni kısayol tuşları sayesinde bulunulan uygulamada sıkça kullanılan komutlara kolay ulaşılabilecek. Ayrıca artık iPad harici klavyelerde bilgisayarlarımızdan alışık olduğumuz çeşitli kısayolları destekleyecek.


Siri

iOS 9 ile Siri’ye de önemli yenilikler gelecek. Bunların başında artık biz daha bir şey söylemeden bize önerilerde bulunması geliyor.

iOS 9 ile Siri fotoğraflarda ve videolarda tarihe, konuma ve albümlere göre arama yapma özelliğine kavuşacak, yani Siri’ye “Eylül’de İzmir’de çektiğim fotoğrafları göster.” dediğimizde istediğimiz fotoğraflar karşımızda olacak.

Siri, iOS 9 ile uygulamalarda bulunduğunuz yeri hatırlama özelliğine kavuşacak. Destekleyen uygulamalarda Siri’ye size bunu hatırlatmasını söylediğinizde tam olarak kaldığınız yere dönebileceksiniz.

iOS 9 ile gelen proaktif yardımcı özelliği sayesinde arama ekranına girdiğinizde hemen karşınızda önerilen kişiler ve uygulamaları göreceksiniz. Tabi ki proaktif özellikler bununla sınırlı değil, örneğin kulaklığınızı taktığınız zaman günün hangi saatinde hangi uygulamadan müzik dinlediğinizi öğrenen telefonunuz sizi en sevdiğiniz müziklerle karşılayacak. Bilinmeyen numaraları mail’lerde arayarak size kim olabileceği hakkında bilgi verebilecek.


Performans

iOS 9’un bütün cihazları ilgilendiren en önemli özellikleri performans iyileştirmeleri. iOS 9 daha hızlı performans, daha uzun pil ömrü, daha kolay güncellemeler ve daha güvenli bir işletim sistemi iddiasıyla geliyor.

iOS cihazınızın pilini mümkün olduğunca verimli kullanmak için çeşitli yöntemler kullanan iOS 9 yaklaşık 1 saat daha uzun pil ömrü iddiasında. Örneğin iPhone’unuz masaya yüz üstü konulduğunda artık boş yere ekran açılmayacak.

iOS 8’in en büyük sıkıntılarından biri olan güncelleme boyutları iOS 9’da çözülecek gibi görünüyor. Apple iOS 8’de 4,58 GB olan güncelleme boyutunun iOS 9 ile 1,3 GB’a düşürüldüğünü söylüyor.

Bunların yanında CPU ve GPU’nun daha verimli kullanılacağı söylenen iOS 9 güncellemesi altı haneli parolalar ve yerleşik iki faktörlü kimlik doğrulama gibi özellikler ile daha yüksek güvenliğe sahip olacak.


iOS 9 destekleyen cihazlar


Sürümler